Czym jest deep learning?

Zastanawialiście się kiedyś jak działa ludzki mózg? Jak to się dzieje, że to co rozgrywa się w świecie odbieramy, przetwarzamy i reagujemy? Człowiek jest jedną z najbardziej fascynujących istot, którą znamy, a przez to budzi się impuls do stworzenia równie inteligentnej i samouczącej się maszyny.

Ludzki mózg a komputer

Jeśli chcielibyśmy zobaczyć z czego tak naprawdę składa się mózg, to pierwsze co nam przychodzi do głowy (lub nie – w takim razie spójrz obok 🙂 ) jest neuron. To takie drzewko, które idealnie przekazuje sygnał. Akson, czyli pień naszej komórki nerwowej, odbiera impulsy. Może przyjąć tysiące sygnałów jednocześnie.Jeśli sygnałów jest wystarczająco dużo to komórka może przekazać informację dalej. Dalsze przekazywanie impulsu odbywa się w dendrytach– czyli naszej koronie drzewka. Dzieje się to za pomocą synapsy– czyli szczelinie, która istnieje pomiędzy dendrytem jednej komórki, a aksonem drugiej.

arktur deep learning

Brzmi to jak przepiękna magia, prawda? Dlaczego by tego nie odtworzyć? Takie myśli pojawiły się już około 100 lat temu, a sieci neuronowe mają swe początki w latach 40.XX wieku. Stworzenie maszyny ,która sama się uczy to marzenie ludzkości.  Wzorując się na ludzkim mózgu stworzyliśmy sztuczną inteligencję. Zauważając,że uczenie to złożony proces powstał termin deep learning. Uczenie głębokie ma na celu dać możliwość maszynie:

Jak można zauważyć, są to naturalne czynności, których uczy się nasz mózg. W jaki sposób nauczyć tego maszynę?

Wielowarstwowość

Deep learning mógł powstać ze względu na wykorzystanie sieci neuronowych, czyli połączeń sztucznych neuronów, na zasadzie podobieństwa do tych występujących w naturze. Jak sama nazwa wskazuje mamy tutaj do czynienia z uczeniem, które nie jest jednopoziomowe. Maszyna korzysta z wielu warstw, uczy się poprzez analizę udostępnionych dla niej danych. Jednak uczenie głębokie wyróżnia to, że ten proces zachodzi bez nadzoru człowieka. Jest to proces powolny, ale wszystko co wartościowe wymaga czasu 😉

Technologia, która udźwignie ten słodki ciężar

Duża ilość warstw, algorytmów, które sprawiają, że maszyna może się sama uczyć wymaga dużej mocy obliczeniowej. Tutaj wkraczają superkomputery, które są idealnym ciałem dla tak rozwiniętego mózgu. Choć wydaje się to dla nas nierealne, to obecne telefony jeszcze dwadzieścia lat temu byłyby nazywane superkomputerami. Dla porównania-pierwszy superkomputer potrafił wykonywać 3 miliony operacji na sekundę, a dzisiejszy Iphone posiada 154.9 GFLOPS, co daje około 54 razy większą szybkość mocy obliczeniowej.Jeśli pozwolimy sobie wybiegnąć w przyszłość to zobaczymy wizję naszego życia za 20 lat, które będzie licznie wspomagane przez sztuczną inteligencję.

OBOK

super komputer

Jak deep learning wpłynie na naszą przyszłość?

Sztuczna inteligencja ma potencjał w każdej dziedzinie naszego życia. Niedługo problem kolejek do lekarzy zniknie, a to za sprawą aplikacji, które będą monitorowały nasz stan, będą przewidywały nasze kryzysy. Rolnicy nie będą już musieli doglądać swoich plonów, bo inteligentna maszyna zrobi to za nich. Przykładów jest dużo i można ich wymienić tysiące. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowinkami w świecie rozwoju – śledź nas!