Obrazowanie w medycynie
Idziemy do lekarza ze względu na ból w dłoni, a on wysyła nas na „rentgen”- to całkiem normalna sytuacja dla nas. Nikogo już nie dziwi, że możemy ” zobaczyć” w pewnym stopniu własne kości w miarę bezinwazyjny sposób.
Teoria obrazowania w medycynie
Obrazowanie medyczne(medical imaging) to przedstawianie w formie obrazów zachodzących w ciele ludzkim zmian fizjologicznych i patologicznych.
Główne zastosowania diagnostyki obrazowej to:
- Wizualizacja (ang. visualization)
- Analiza ilościowa (ang. quantitation)
- Lokalizowanie (ang. localization)
- Badania przesiewowe (ang. screening)

Oczywiście są to fachowe nazwy, jednak każdy z nas miał do czynienia ze skutkami tych terminów. Mówimy tutaj już o wspomnianym wyżej prześwietleniu rentgenowskim, ale także o prognozowaniu wagi dziecka w łonie matki czy biopsji. Wszystkie te czynności wymagają narzędzi, które pozwolą na zdiagnozowanie, gdzie lub czy występują nieprawidłowości.
Etapy w obrazowaniu
Pamiętacie jeszcze sytuację u lekarza z pierwszego akapitu? Do orzeczenia przez lekarza co nam dolega jeszcze długa droga- i nie mówię tutaj o kolejce na badania 😉 Obraz musi przejść przez kolejne etapy:
- Akwizycja obrazu, czyli pozyskanie informacji poprzez wykonanie np. rentgenu
- Przechowanie obrazu- aktualnie najczęściej w pamięci komputera
- Transmisja obrazu- w tym etapie nasze badanie dostaje lekarz, który je zlecił bądź dany specjalista, który ma je przeanalizować
- Przetwarzanie obrazu- tutaj przychodzi z pomocą komputer, który obrabia obraz, aby polepszyć widoczność
- Analiza obrazu- i znowu to praca dla komputera,odnajduje on automatycznie różne nieprawidłowości, które mogłyby świadczyć o chorobach
W czym mogą pomóc komputery?
Jednak diagnostyka obrazowa sama w sobie nie była aż tak dużym ułatwieniem dla człowieka. Z pomocą przyszły komputery, które dzięki temu, że coraz szybciej się rozwijają już nie tylko poprawiają jakość uzyskiwanych obrazów, ale również diagnozują choroby pacjenta.
Sztuczna inteligencja w obecnej formie pomaga:
- “wyłapać” nieprawidłowości w wynikach pacjentów,
- lekarzom w decyzjach takich jak diagnozy czy zalecenie dodatkowych testów,
- kontroluje dawki leków i ich interakcje z innymi medykamentami, które są już przyjmowane,
- w planowaniu przebiegu diety i terapii, a także optymalizuje je w trakcie trwania,
- monitorować stan pacjenta,a także ostrzega w sytuacji zagrożenia życia,
- w prognozowaniu przebiegu choroby.
Oczywiście jest tego dużo więcej ze względu na to, że nowoczesna technologia ma duży potencjał i może pomóc w praktycznie każdym aspekcie życia.