obrazowanie medyczne

Obrazowanie w medycynie

Idziemy do lekarza ze względu na ból w dłoni, a on wysyła nas na „rentgen”- to całkiem normalna sytuacja dla nas. Nikogo już nie dziwi, że możemy ” zobaczyć” w pewnym stopniu własne kości w miarę bezinwazyjny sposób.

Teoria obrazowania w medycynie

Obrazowanie medyczne(medical imaging) to przedstawianie w formie obrazów zachodzących w ciele ludzkim zmian fizjologicznych i patologicznych.

Główne zastosowania diagnostyki obrazowej to:

diagnostyka obrazowa

Oczywiście są to fachowe nazwy, jednak każdy z nas miał do czynienia ze skutkami tych terminów. Mówimy tutaj już o wspomnianym wyżej prześwietleniu rentgenowskim, ale także o prognozowaniu wagi dziecka w łonie matki czy biopsji. Wszystkie te czynności wymagają narzędzi, które pozwolą na zdiagnozowanie, gdzie lub czy występują nieprawidłowości.

Etapy w obrazowaniu

Pamiętacie jeszcze sytuację u lekarza z pierwszego akapitu? Do orzeczenia przez lekarza co nam dolega jeszcze długa droga- i nie mówię tutaj o kolejce na badania 😉 Obraz musi przejść przez kolejne etapy:

W czym mogą pomóc komputery?

Jednak diagnostyka obrazowa sama w sobie nie była aż tak dużym ułatwieniem dla człowieka. Z pomocą  przyszły komputery, które dzięki temu, że coraz szybciej się rozwijają  już nie tylko  poprawiają jakość uzyskiwanych obrazów, ale również diagnozują choroby pacjenta.

Sztuczna inteligencja w obecnej formie pomaga:

  • “wyłapać” nieprawidłowości w wynikach pacjentów, 
  • lekarzom w decyzjach takich jak diagnozy czy zalecenie dodatkowych testów,
  • kontroluje dawki leków i ich interakcje z innymi medykamentami, które są już przyjmowane,
  • w planowaniu przebiegu diety i terapii, a także optymalizuje je w trakcie trwania,
  • monitorować stan pacjenta,a także ostrzega w sytuacji zagrożenia życia,
  • w prognozowaniu przebiegu choroby.

Oczywiście jest tego dużo więcej ze względu na to, że nowoczesna technologia ma duży potencjał i może pomóc w praktycznie każdym aspekcie życia.

Share this post

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email